Už bylo naznačeno v předchozím článku, že pro ozonizaci vody je vhodné použít přístroje, kde je minimalizována, nebo, nejlépe vyloučena, možnost vzniku oxidů dusíku. Co se týká výkonu přístroje, tak v případě dezinfekce vody, nebo v ní ponořených potravin, není nezbytné, aby byla výstupní koncentrace ozónu vyšší, než 40 g/m3, což, při použití kyslíku na vstupu, dovedou splnit i levné přístroje z čínské produkce. Samotný proces sycení vody má své zákonitosti. K nejlepším výsledkům se je možné dostat při použití generátorů produkujících vysoké koncentrace ozónu, přičemž je vhodné použít spíše menší průtoky plynu rozptýlené ve formě co nejmenších bublinek do vody, než naopak. Rozpustnost ozónu ve vodě je 13x větší, než rozpustnost kyslíku a v obou případech graduje při teplotách blízkých 0°C. Vodu je proto před ozonizací vhodné vychladit alespoň na 12°C. Krom podpoření procesu sycení to i zpomalí rozklad ozónu ve vodě. Samotný difuzor by měl opět být z vůči ozónu rezistentního materiálu (levné vzduchovací kameny dodávané u čínských přístrojů, jinak užívané v akváriích, toto zpravidla nesplňují). Vhodné alternativy jsou v zahraničních e-shopech (viz minulý článek) k nalezení pod názvem „ozone compatible diffusers“. V našich končinách lze sáhnout do laboratorního skla k tzv. „promývačkám plynů“, které, ač jsou křehké, mají výhodu separovaného vstupu a výstupu. Nerozpuštěný ozón je tak možné zlikvidovat připojením tuby s katalyzátorem, v němž dojde k jeho rozkladu na kyslík (katalyzátor lze sehnat pod názvem „Carulite“, nebo „Ozone Destruct Catalyst“).
Při ozonizaci vody je vhodné být schopen úspěšnost sycení kontrolovat a mít možnost najít optimální kombinaci nastavení, specifickou pro danou sestavu. Jednou z nejjednodušších variant kontroly je použitím zařízení měřících oxidačně-redukční potenciál vody (zkráceně redox potenciál, nebo ORP). Sledovanou hodnotou jsou milivolty a dle níže přiloženého přehledu, si je možné udělat představu o použitelnosti, dle výsledku měření.
0-150 mV Bez praktického využití
150-250 mV Akvakultury
250-350 mV Chladící věže
400-475 mV Plavecké bazény
450-600 mV Vířivky
600-800 mV *Dezinfekce vody
800 mV a více *Sterilizace vody
950 mV a více Terapeutické účely
*Dezinfekcí vody je myšlena likvidace nejčastěji sledovaných typů bakterií, zatímco sterilizací likvidace všech přítomných mikroorganismů.
Měřič ORP s rozsahem ±999 mV v „tužkové“ variantě, lze sehnat i u nás, ale ceny začínají někde okolo tří tisíc korun. V zahraničí lze za poloviční cenu sehnat přístroje s jednou tak velkým rozsahem. Například tento.
Počítejte s tím, že hodnot použitelných k terapeutickým účelům lze dosáhnout spíše až s přístroji schopnými produkovat ozón o koncentraci nad 65 g/m3. Z následujícího grafu si lze udělat představu o korelaci mezi hodnotou ORP a reálným množstvím rozpuštěného ozónu v mg/l (ppm) a účinky, jež má na zástupce koliformních bakterií, listerie a původce nechvalně známých střevních onemocnění.
(Zdroj obr.: https://aqueousozone.space/wp-content/uploads/2015/06/ORP-to-PPM-Chart.pdf )
Již několikrát zmiňovanými terapeutickými účely mohou být procedury jako topická, orální, či vaginální aplikace ozonizované vody k dezinfekčním účelům a k podpoření hojivosti. Lze najít i doporučení k pití ozonizované vody, jakožto "univerzálního životabudiče", ale zde je nutné zmínit, že zatím nejsou dohledatelné studie, které by se takovými efekty zabývaly. Nicméně, v publikaci Dr. Velia Bocciho s názvem "Ozone - A New Medical Drug" lze najít odkazy na úspěšné kubánské experimenty s likvidací kryptosporidiózy (střevní parazitické onemocnění) touto cestou. Při pití 4-5 sklenic ozonizované vody denně (nalačno), bylo pozorováno zmizení symptomů u 48% pacientů již po druhém cyklu užívání. Minimálně v podobném směru tedy lze s možnými výsledky, při pití vody, počítat.
Nejjednodušeji se je možné o účincích ozonizované vody přesvědčit poctivým vypláchnutím ústní dutiny večer před spánkem. Po probuzení budete mít nesrovnatelně větší pocit "neutrality" v ústech, než po samotném čištění zubů. Zde si dovolím odbočit a zmínit ohromný potenciál ozónu a produktů ozonizace ve stomatologické praxi. Je veliká škoda, že jsou nové poznatky zaváděny do praxe pomalým tempem a k tomu leckdy stylem "vytřískejme z toho, co to dá". Z toho posledního bych nevinil ani tak stomatology, jako výrobce + prodejce přístrojů a příslušenství, kteří se, v nařízeních a normách prošpikované Evropské unii, chytají své šance. Když už je firma schopna dostát platným nařízením, je si to třeba nechat náležitě zaplatit. Ostatně, i toto nakonec přispívá k nechuti potenciálního koncového zájemce k novátorským experimentům, takže se není třeba divit ani onomu "pomalému tempu".
Zpracoval: Radim Martiník
Možné zdroje doplňujících informací:
https://www.ozoneservices.com/faq/faq024.htm
https://www.ozoneapplications.com/info/orp.htm
https://www.ozonesolutions.com/info/ozone-solubility
https://www.ozonesolutions.com/info/ozone-solubility-in-water