Menší sérií článků bych chtěl rozmělnit některé nejistoty, na které mohou narazit potenciální zájemci o (nejen) ozónovou terapii, případně je i ušetřit zbytečných investic a zklamání. Od počátečních pokusů v této oblasti se totiž setkávám s jistými polopravdami, které šíří jak samotní prodejci (přístrojů, přípravků), tak šiřitelé „zaručených“ návodů, nebo i sami uživatelé.
1. Něco málo o generátorech a jejich výběru
V první řadě se je třeba zamyslet nad účelem, ke kterému jej chcete využít. V tuzemské nabídce se vyskytují převážně čínské výrobky s (u nás) nadsazenou cenou. V jejich doprovodných textech naleznete barvité popisy účinků ozónu, ale bližší specifikace přístroje mnohdy chybí. V lepším případě ještě bývá uveden výkon přístroje v gramech vygenerovaného ozónu za hodinu, ale údaje o koncentraci (např. v g/m3) byste marně hledali. Tyto údaje, by měla doprovázet informace, zda se jedná o výkon při použití vzduchu, nebo jiného zdroje kyslíku. Nejlevnější přístroje obsahují vzduchovací motorek, který nasává okolní vzduch a pokud není přítomen vstupní konektor (hadičník, apod.), nelze uvažovat o použití jiného zdroje kyslíku. Takovýto přístroj je pak limitován (kutilové mohou být schopni úpravy) a lze hovořit spíše o vhodnosti jeho použití k dezinfekci potravin, či odstraňování nežádoucích pachů, než k terapeutickým účelům. Prodejci nemusí souhlasit, ale čísla hovoří jasně. Obsah kyslíku ve vzduchu je necelých 21%. Zde, je možné se podívat, k jaké produkci ozónu vede použití vzduchu jako média a zde, je situace při použití toho samého přístroje v kombinaci s čistým kyslíkem na vstupu. Při klesajícím průtoku v litrech za minutu, lze pozorovat až 4 násobný pokles koncentrace ozónu na výstupu. U malých průtoků už pak není použití vzduchu jako zdroje kyslíku vhodné, protože se zvýrazní produkce oxidů dusíku (v důsledku většího ohřevu způsobeného slabším chladícím efektem protékajícího plynu).
Oxidy dusíku jsou něco, co na výstupu z generátoru mít nechceme, neboť jsou zdraví škodlivé a v případě sycení vody, s ní reagují za vzniku kyseliny dusičné - byť se jedná o relativně malé koncentrace (záleží na době sycení), přesto lze zaznamenat posun pH ke kyselosti. Pokud vám tedy někdo bude nabízet přístroj, který lze použít k ozonizaci vody a jejímu použití k terapeutickým účelům, dejte si na to pozor. Riziko produkce oxidů dusíku lze snížit předsušením nasávaného vzduchu (tuby se silikagelem), přesto to není 100% řešení, což poznáte i na hadičkách a životnosti samotného přístroje v případě, že výrobce šetřil na materiálu - Zde chci upozornit, že jak samotná část přístroje, kde se ozón generuje, tak další cesty, kterými se ubírá, by měly být vyrobeny z ozónu odolných materiálů. Z hlediska terapeutického užití lze akceptovat kvalitní nerez ocel, pokud není přímo v části generátoru, kde probíhá výboj (u levných a průmyslových přístrojů vzniká výboj mezi nerez elektrodami, přičemž je mezi nimi bariéra z jedné vrstvy křemenného skla, borosilikátového skla, nebo keramiky, takže může být uvnitř procházející plyn při výboji kontaminován stykem s kovem). Pro terapeutické účely jsou jistotou přístroje s materiály jako křemenné sklo (výbojová část) a teflon, nebo kynar (konektory, rozvody hadičkami, pytle pro insuflace, difuzory, apod). Uživatelsky příjemnější (velká elasticita) a levnější silikonové hadice, bývají rovněž označovány jako rezistentní, ale pravda je ta, že při styku s ozónem časem dochází k jejich „vysušování“ a praskání. Ze strany výrobců generátorů jde o kompromis ke snížení nákladů.
Kromě nejvíce používaných generátorů založených na technologii korónového výboje („corona discharge“) existují i plazmové generátory („cold plasma“), které problémy s oxidy dusíku řeší a používal je, mj., právě Nikola Tesla. Tato technologie je dnes ale na (zahraničním) trhu k dispozici za nemalé peníze a navíc, při jejím použití, není tak jednoduché regulovat výstupy ozónu, což může komplikovat práci dle dostupných terapeutických protokolů.
Bez toho, aniž bych chtěl dělat reklamu, přidávám odkazy na prodejce, u kterých lze sehnat solidní generátory, nebo vybavení dle, různých potřeb. Slovem solidní, mám na mysli kvalitu zpracování a garanci výstupu ozónu. O cenách se to příliš říci nedá:
https://www.ozonegenerator.com/
https://www.ozonesolutions.com
Zde je k nahlédnutí velice užitečné srovnání některých uznávaných generátorů: https://thepowerofozone.com/equipment/ozone-generators/
V případě nemožnosti, či nechuti, investovat až tak velké peníze, lze zkusit sáhnout po vyšší kategorii čínských přístrojů, které se zdají být kopií dražších originálů. Opět připomínám – chceme-li použít generátor pro terapeutické účely, měla by být v části, kde vzniká korónový výboj, použita dvojitá dielektrická bariéra z křemenného skla bez možnosti kontaminace nerezistentními materiály (nejlépe z jednoho kusu skla). K tomu je vhodné mít výrobcem uvedené koncentrace ozónu při různých průtocích kyslíku na vstupu, případně, při různém nastavení samotného generátoru. Nemohu s jistotou tvrdit, že je vše uvedené zaručeně případ následujícího přístroje, ale zevnějškem se dosti blíží k jednou tak dražším originálům a dle popisu lze čekat vyšší kvalitu, než u jiných přístrojů stejné provenience.
Rada na závěr: Pokud můžete, vynaložte trochu snahy a nakupujte tam, kde problematice opravdu rozumí (co nejblíže zdroji, co nejdál od překupníků).
Zpracoval: Radim Martiník
Možné zdroje doplňujících informací:
https://www.ozonesolutions.com/info/ozone-compatible-materials
https://c.ymcdn.com/sites/aaot.us/resource/resmgr/Docs/Generator_guidelines_updated.pdf