kvalitní ozonizovaný olej za bezkonkurenční cenu

Ozonizované oleje - vybrané zahraniční studie praktického užití

23.09.2017 15:10

    Tímto článkem se chci dotknout zahraničních studií o úspěšnosti použití ozonizovaného oleje při různých zdravotních problémech. Podobný výčet diagnóz, při kterých je možno efektivně použít ozonizované oleje, zpravidla nenajdete na příbalových letácích, nebo etiketách tuzemských přípravků na stejné bázi (nejsem vyjímkou). Důvod je jednoduchý. Pokud je přípravek schválen jako kosmetický, nelze u něj deklarovat léčivé účinky. Přinejlepším lze hovořit o účincích čistících, uklidňujících, tišících, regeneraci napomáhajících atp.. Jsou-li k dispozici pozitivní testy o účinosti proti bakteriím a plísním, může to být rovněž zdůrazněno. Cokoliv spadajícího do oblasti léčení pak patří pod kategorii "léčivé přípravky". Jejich schvalovací proces vyžaduje splnění vícera podmínek, než je tomu u kosmetiky a je finančně mnohem náročnější. Nechť tedy tento článek bere čtenář pouze jako informaci o zahraniční praxi a nespojuje si ho mermomocí s nabízenou tuzemskou kosmetikou na bázi ozonizovaných olejů. Pokud ho naopak vezme jako inspirační, jedná čistě na vlastní riziko.

    Největší oblast užití zabírá topická aplikace ozonizovaných olejů. Kůže je jedním z největších orgánů těla a tvoří ochrannou bariéru mezi vnějšími vlivy a organismem. S trochou abstrakce lze o ní hovořit jako o zrcadle. Její stav vypovídá o vnějších vlivech i vnitřních pochodech. Běžně je osídlená milióny mikroorganismů, které si není nutné za každou cenu démonizovat (přirozený biofilm). Některé z nich však mohou přesto při porušení pokožky vyvolat infekci(např. nechvalně známý zlatý stafylokok). Obecně záleží na stavu organismu, nakolik je schopen se s něčím takovým vypořádat. Je-li současně zatížen některým z dlouhodobých onemocnění typu cukrovka, AIDS, nebo důsledky léčby, kdy klesá imunita (chemoterapií), či poruchou hybnosti, kdy hrozí proleženiny, riziko vážných následků při neléčeném poranění kůže vzrůstá.

"Diabetická noha"

    Ze závěrů dostupných studií je patrné, že aplikace ozonizovaných olejů na špatně se hojící infikované rány má prokazatelně pozitivní vliv ve většině případů. Pokud tomu tak není, nebývají pozorovány negativní účinky. Nechám teď stranou studie, kdy byly oleje testovány pouze "in vitro", tedy simulací reálných podmínek "ve skle". Hovoří sice rovněž ve prospěch, ale ukázka řešení reálných situací je pro běžného uživatele více vypovídající.

    V roce 2013 publikoval egyptský tým odborníků v časopise "Journal of American Science" studii s názvem "Effect of Ozone Olive Oil Ointment Dressing Technique on the Healing of Superficial and Deep Diabetic Foot Ulcers" zabývající se účinností ozonizovaného olivového oleje při léčbě povrchových až hlubokých ran při problému tzv. "diabetické nohy". Při zvýšené hladině krevního cukru (hyperglykemie) dochází k okyselení organismu, což v důsledku limituje funkci imunitního systému. Při pokročilejším stádiu dochází ke zhoršení krevního zásobení tkání a poškození nervových vláken (neuropatie). Člověk přestane vnímat drobná poranění, jež mohou, v důsledku nastolených podmínek, snáze přejít do fáze chronických ran, nezřídka končících amputací zavčasu neléčené končetiny. Hyperglykemie rovněž omezuje práci bílých krvinek (leukocytů) a tělo ke všemu hůře reaguje i na podávaná antibiotika. Ve výše zmiňované studii bylo po tři měsíce pozorováno 30 dospělých pacientů s problémem diabetické nohy (stupeň I. až V. dle Wagnerovy klasifikace). Tento počet byl rozdělen do dvou skupin, kdy první byla ošetřována ozonizovaným olivovým olejem 1x denně, zatímco druhá 1x denně standartním roztokem používaným  v nemocnici v těchto případech (0,9% fyziologický roztok + 10% betadin, neboli jodovaný povidon). U obou skupin poté následoval sterilní převaz. Na konci vymezeného období bylo možné konstatovat kompletní vyléčení u 60% osob z první skupiny. U 40% bylo pozorováno zlepšení a je tudíž patrné, že léčba byla vždy pozitivní. Ve druhé skupině standartně ošetřovaných osob nebylo konstatováno žádné úplné vyléčení, ale bylo možno pozorovat zlepšení u 65% pacientů, přičemž žádné u 35% pacientů (viz graf níže - fialově - skupina ošetřena ozonizovaným olejem, modře - standartní ošetření).

(Zdroj obr.: https://www.jofamericanscience.org/journals/am-sci/am0911/032_20146am0911_235_250.pdf )

Následující grafy ukazují úspěšnost obou metod u jednotlivých stupňů závažnosti diabetické nohy v pozorovaných skupinách (fialová - bez zlepšení, modrá - částečné zlepšení, žlutá - úplné vyléčení).

Ošetření ozonizovaným olivovým olejem:

(Zdroj obr.: https://www.jofamericanscience.org/journals/am-sci/am0911/032_20146am0911_235_250.pdf )

Ošetření standartním roztokem:

(Zdroj obr.: https://www.jofamericanscience.org/journals/am-sci/am0911/032_20146am0911_235_250.pdf )

Studie potvrdila schopnost ozonizovaného olivového oleje zastavit infekci a podpořit hojivost špatně okysličené tkáně při pokročilém diabetu bez vedlejších negativních projevů. Závěrem autoři uvádí, že lze tuto metodu efektivně použít k ošetření ran při převazech všech stupňů diabetické nohy s infikovanými, či špatně se hojícími ranami.

Na následujících obrázích lze vidět pokrok v léčbě několika případů ze studie pomocí ozonizovaného olivového oleje:

Vlevo počáteční stav, vpravo po 2 týdnech ošetřování:

(Zdroj obr.: https://www.jofamericanscience.org/journals/am-sci/am0911/032_20146am0911_235_250.pdf )

Stav na počátku a po 2 měsících ošetřování:

(Zdroj obr.: https://www.jofamericanscience.org/journals/am-sci/am0911/032_20146am0911_235_250.pdf )

    V roce 2015 zveřejnil v časopise "Journal of Diabetes & Metabolic Disorders" podobnou studii tým Morteza Nasiriho pod názvem "The effect of topical olive oil on the healing of foot ulcer in patients with type 2 diabetes: a double-blind randomized clinical trial study in Iran". Předchozí egyptskou studii, považují tito autoři v některých ohledech za kvazi-experimentální, nicméně v závěrech se převážně shodují. Celkem 34 pacientů s I. až II. stupněm diabetické nohy(dle Wagnerovy klasifikace) bylo pozorováno během 4 týdnů léčby. Jedna skupina sedmnácti lidí byla při převazech ošetřována ozonizovaným olivovým olejem, zatímco druhá omýváním rány 0,9% fyziologickým roztokem. Graf níže ukazuje výsledky léčby na konci sledovaného období. Ve skupině ošetřených pomocí ozonizovaného oleje přesahuje počet úplně vyléčených ran 73%, přičemž u zbytku pokaždé  došlo ke zlepšení stavu. U kontrolního vzorku pacientů ošetřovaných standartní metodou naopak dosáhl počet úplně vyléčených pouze okolo 13%, přičemž stejné procento pacientů nezaznamenalo pokrok žádný a zbývajících 73,3% částečné zlepšení stavu.

(Zdroj obr.: https://jdmdonline.biomedcentral.com/track/pdf/10.1186/s40200-015-0167-9 )

Autoři konstatují, že skupina pacientů ošetřována ozonizovaným olivovým olejem netrpěla žádnými negativními vedlejšími projevy a že bylo pozorovatelné postupné zmenšování plochy i hloubky vředů v porovnání s kontrolní skupinou ošetřovanou standartním způsobem. Dále z účinků usuzují, že ozonizovaný olivový olej zřejmě zlepšuje proudění krve v okolí rány a má protizápalový efekt.

Následující fotografie ilustruje prokázanou účinost nové metody. Vlevo stav před, vpravo po 4-týdenní aplikaci:

(Zdroj obr.: https://jdmdonline.biomedcentral.com/track/pdf/10.1186/s40200-015-0167-9 )

    Podstatná část studií dělaných na konkrétních případech, vesměs pochází ze zemí, které se měřítky západu nedají označit za nejvyspělejší. Na druhou stranu to může mít své relativní výhody. Například při zavádění nových metod a postupů, bez zbytečných kliček vynucovaných jakýmisi zažitými standardy, nebo snad tlakem farmaceutického lobby. Přední je získat funkční, dostupné a levné řešení.

Řezná poranění apod.

    Za mezistupeň mezi pokusy prováděnými "in vitro" a použitím přípravků na konkrétních případech, se dají považovat pokusy na zvířatech. Podotýkám, že nejsem jejich zastánce a uvítám nahrazení alternativními metodami. Věda pokročila a pro tyto potřeby lze využívat laboratorně vypěstované tkáně. Nicméně, pro ilustraci, že lze ozonizované oleje použít i ve veterinární praxi, zde uvádím následující studii: V roce 2009 zveřejnil tým jihokorejských výzkumníků v místním "Journal of Korean Medical Science" studii s názvem "Therapeutic Effects of Topical Application of Ozone on Acute Cutaneous Wound Healing" zabývající se efektem aplikace ozonizovaného oleje na řezná poranění. Autoři ke studii použili 16 samic morčat ve věku 8-9 týdnů o váze 400-450g. Po 7 dnech aklimatizace za standardizovaných podmínek u nich byla ve hřbetní části provedena biopsie kůže s cílem vytvořit čtyři kruhové ranky o průměru 6 mm. Dvě z nich byly poté každodenně ošetřovány dvěmi kapkami ozonizovaného olivového oleje. Třetí ranka byla ošetřována čistým olivovým olejem a čtvrtá byla ponechána jako kontrolní. Následovalo překrytí všech sterilní náplastí a převazem pružnou bandáží, jakožto prevencí před dalším zraněním. Po 11 dní byl zaznamenávám stav ranek. Jmenovitě ve dnech 0, 3, 5 a 11. Pro potřeby zevrubnější analýzy okolní tkáně byla morčata postupně usmrcována (3.den - 4 ks, 7.den - 4 ks a 11. den - 8ks), načež bylo provedeno vyříznutí tkáně v místech zranění a jejich následné zpracování a analýza dle metod histologie a imunohistochemie.

Z výsledků je patrné, že ozonizovaný olivový olej prokazatelně napomohl k rychlejšímu hojení ran (viz obr. níže: a, b - ozonizovaný olivový olej; c - olivový olej; d - kontrolní). Byla pozorována podpora syntézy kolagenu (při hojení ran tento proces spotřebuje nejvíce energie) a podpora proliferace fibroplastů. Největší pokrok v hojení byl (i oproti zbylým 2 ranám) pozorovatelný 7. den. Dále bylo pozorováno zvýšení faktorů PDGF (destičkový růstový faktor),  TGF-β (transformující růstový faktor) a VEGF (vaskulární endoteliální-růstový faktor).

 

 

 

(Zdroj obr.: https://synapse.koreamed.org/Synapse/Data/PDFData/0063JKMS/jkms-24-368.pdf)

Spáleniny

    V září roku 2013 byla týmem italských výzkumníků publikována v časopise "Burns" studie pod názvem "Topical ozonated oil versus hyaluronic gel for the treatment of partial- to full-thickness second-degree burns: A prospective, comparative, single-blind, non-randomised, controlled clinical trial". Cílem bylo provést srovnání účinnosti ozonizovaného oleje a gelu na bázi kyseliny hyaluronové při léčení spálenin II. stupně během epitelizační fáze. Celkem bylo sledováno 30 pacientů, jejichž spáleniny byly pomyslně rozděleny na dvě symetrické části, z nichž každá byla ošetřována jedenkrát denně jedním z přípravků po 12 týdnů. Na konci 6. a 12. týdne bylo provedeno klinické vyšetření s použitím technik kapilaroskopie. Závěrem autoři konstatují, že obě metody prokázaly zlepšení při hojení spálenin a mají srovnatelné výsledky při zmenšování erytému (zrudnutí) a pocitů pálení, svědění i pnutí. Oproti gelu na bázi kyseliny hyaluronové byl ale ozonizovaný olej efektivnější při redukci hyperpigmentace.

    Shrnu-li poznatky výše, ozonizované oleje nabízí levnou a funkční alternativu k jiným přípravkům, či postupům, kdy je třeba ošetřit poranění, nebo infikované rány. Podporují hojivé procesy a udržují sterilní prostředí bez znatelných nežádoucích vedlejších účinků. Nelze čekat okamžité zázraky během pár dní, ale při pravidelné aplikaci je pokrok znatelný přibližně od konce prvního týdne. Z vlastních zkušeností mohu potvrdit, že i nepěkně vypadající odřeniny se při pravidelné aplikaci oleje dovedou zhojit bez projevů hnisání a jizevnatosti.

Mykózy

    Jednou z dalších oblastí, která byla v souvislosti s aplikací ozonizovaných olejů studována, jsou plísňová onemocnění, neboli mykózy. Opět existují studie "in vitro", kdy byla zkoušena a potvrzena účinnost přípravků tzv. "ve skle", nebo se testovalo na myších a králících s rovněž pozitivními výsledky. Bohaté zkušenosti jsou k disozici na Kubě. Tým lidí okolo Silvie Menéndez-Cepero vydal již mnoho článků, z nichž se ty novější zábyvají účinnosti přípravku OLEOZON, což je obchodní značka pro ozonizovaný slunečnicový olej. Bylo prováděno i srovnání s běžně používaným fungistatickým antimykotikem Ketokonazolem, přičemž byly výsledky srovnatelné. Ve prospěch OLEOZONu hovoří cena a Kuba je opět jednou ze zemí, kde toto hraje roli nehledě na farmaceutické lobby. V roce 2008 vyšla v časopise "International Journal of Ozone Therapy" studie o IV. fázi použití oleje v klinické praci pod názvem "Safety of Topical Oleozon® in the Treatment of Tinea Pedis: Phase IV Clinical Trial". Tinea Pedis je jedním z dermatofytů vyvolávajícím infekční plísňová onemocnění kůže (dermatomykózy), například tzv. "atletickou nohu". Studie se v této fázi nezabývala ani tak potvrzením účinků (čemuž se věnovaly předchozí fáze výzkumu, kdy byl jednoznačně potvrzen), jako spíše vysledováním možných nežádoucích účinků. Během celkem tří let se studie účastnilo 2596 pacientů, ale pro potřebu analýzy nakonec bylo použitelných 2165 kvůli nedostatku dat (neúčast na pravidelných kontrolách). Aplikace OLEOZONu probíhala 2x denně po 6 týdnů. U pouze 6 pacientů (cca 0,3%) byly pozorovány nežádoucí účinky v podobě pálení, svědění a zarudnutí pokožky (erytém). Ze skupiny, kterou bylo možno použít pro potřebu analýzy dat, bylo úplně vyléčeno 2007 osob (úspěšnost 92,7%). Autoři čestně přiznávají, že pokud by byli bráni v potaz i pacienti, kteří nechodili na pravidelné kontroly, klesla by úspěšnost úplného vyléčení na 77,3% (grafické znázornění viz obr. níže). Krom antimykotického a antibakteriálního účinku byl patrný i protizápalový efekt, díky čemuž může odpadat potřeba užití dalších medikamentů, včetně jejich nežádoucích účinků. Všechny tyto faktory činí přípravky na stejné bázi velice vhodnými k plošnému využití a to zejména v rozvojových zemích.

(Zdroj obr.: https://www.researchgate.net/profile/Lamberto_Re/publication/228879273_Safety_of_topical_OLEOZONR_in_the_treatment_of_tinea_pedis_Phase_IV_clinical_trial/links/0deec530ee4a8ba2fa000000/Safety-of-topical-OLEOZONR-in-the-treatment-of-tinea-pedis-Phase-IV-clinical-trial.pdf )

    Ozonizované oleje byly zkoušeny s pozitivními výsledky i na následující problémy:

Opary

    Během devíti let sbírali autoři studie data z užití ozonizovaného oleje v dermatologické praxi. Vyloženě oparů vyvolaných viry se týkalo 300 případů. Bez recidivy onemocnění byla úspěšnost léčení vyhodnocena číslem 72%. Nepříznivé vedlejší účinky nebyly pozorovány.

EXPERIENCES OF NINE YEARS USING OZONIZED OIL IN DERMATOLOGY (Falcón, D. Simón, S. Menéndez1, S. Moya, E. Garbayo, W. Díaz Dr. Carlos J. Finlay Military Hospital, Cuba Ozone Research Center, Cuba)

 

    Studie byla provedena u 50 pacientů trpícími opary vyvolanými virem Herpes Simplex. Ozonizovaný olej byl aplikován topicky na postižená místa. Ústup lokálních symptomů byl pozorován již několik hodin po první aplikaci a vyléčení přicházelo po třetím dni. Jako výhodu oproti jiným přípravkům autoři vidí antivirový efekt ozonizovaného oleje, který při aplikaci zabraňuje recidivě onemocnění.

APPLICATIONS OF OZONIZED OIL IN THE TREATMENT OF HERPES SIMPLEX (J.Delgado, R.Wong, M.Gòmez y S.Menèndez; Centro de Investigaciones Medico Quirurgicas, Centro Nacional De Investigaciones Cientificas)

 

Gingivostomatitidy (záněty ústní dutiny a dásní)

    120 dětí ve věku 0 až 15 let trpících gingivostomatitidou bylo rozděleno do dvou skupin, přičemž jedna byla léčena ozonizovaným olejem a druhá třemi běžně užívanými přípravky. Mezi 3 až 7 dnem léčby bylo možno u první skupiny konstatovat úplné vyléčení u 75% pacientů. Ozonizovaný olej se osvědčil jako výborný germicid.

THE TREATMENT WITH OZONIZED OIL ON GINGIVOSTOMATITIS COMPARED TO OTHER USUAL TREATMENTS (S.Menèndez, E.Blanco Rabasa, M.Gòmez, E.Omechavarria, F.Ojeda, W.Diaz, L.E.Eng, M.Morta Centro Nacional de Investigaciones Cientificas Hospital Pediatrico de Centro Havana)

 

Hemoroidy

    20 pacientek trpících hemoroidy bylo léčeno pomocí aplikace ozonizovaného oleje v anální oblasti. Během krátké doby byl zaznamenán ústup bolesti a pocitů svědění a tenze, na kterou si pacientky stěžovaly.

APPLICATIONS OF THE OZONIZED OIL IN THE HEMORRHOIDS (G.Morris, S.Menèndez y Clinical M.Gomez Central ” Cira Garcia ”, Centro Nacional De Investigaciones Cientificas)

 

Vulvovaginitidy (záněty vnějšího genitálu a pochvy), Kandidózy

    Trichomonády (Bičenka poševní), Candida albicans a Gardenela vaginalis stojí za téměř 97% případy vulvovaginitid. Autoři této studie rozdělili 60 pacientek s vulvovaginitidou do tří skupin, z nichž každá byla léčena jiným postupem. V první byl vaginálně aplikován ozonizovaný olej, ve druhé se léčilo obvyklými metodami a ve třetí byl použit placebo olej. Výsledky byly hodnoceny pomocí kolposkopie. Všechny pacientky léčené ozonizovaným olejem byly vyléčeny během 5 - 7 dní. Ve skupině léčené konvenčně bylo 20% pacientek vyléčeno během 10 - 16 dní. Ve skupině ošetřované placebem se příznaky zhoršily. Ve skupině ošetřené ozonizovaným olejem byl pozorován ústup bolestivosti během 24 hodin a ústup svědění za 48 až 72 hodin.

APPLICATION OF THE OZONIZED OIL ON PATIENTS WITH VULVOVAGINITIS (de las Cagigas, V.Bastard, S.Menendez, M.Gomez, L.Eng Consultorio del Medico de la Famiglia del Policlinico “Luis Pasteur” Centro de Investigaciones Cientificas)

 

Renerace svalů po námaze

    V roce 2013 zveřejnil tým italských výzkumníku v časopise "Physical therapy in sport: official journal of the Association of Chartered Physiotherapists in Sports Medicine" pod názvem "Sports massage with ozonised oil or non-ozonised oil: Comparative effects on recovery parameters after maximal effort in cyclists". Autoři se chtěli přesvědčit o možnosti použití Bioperoxoilu (ozonizovaný slunečnicový olej obohacený o kyselinu alfalipoovou) při rekonvalescenčních masážích po sportovních výkonech v cyklistice. (Pozn.: V současnosti lze na evropském trhu pozorovat expanzi přípravků obsahující ozonizovaný olej ve směsi s dalšími látkami. Dá se očekávat, že trend přidávání ozonizovaných olejů do směsí bude pokračovat. Osobně se na to dívám skepticky. Podstatné je, kolik je reálně ozonizovaného oleje v přípravku, jaká je jeho kvalita, jestli je v dané směsi zaručena jeho stabilita, v jakém obalu se prodává a jaký je doporučený způsob uchovávání.) Studie se zúčastnilo 15 zdravých mužů ve věku okolo 27 let (± 3,5 roku), z nichž každý měl za sebou 8 let tréninku (± 4 roky) při týdení zátěži  380 km (± 50 km). Každý ze subjektů musel prodělat zahřívací, předvyčerpávací a maximálně vyčerpávající fázi, na jejímž konci měli všichni stejnou hladinu laktátu v krvi. Poté následovalo 15 minutové zotavení, během nějž byla u tří skupin po 5 lidech provedena jedna ze tří forem regenerace. Buď sportovní masáže za použití Bioperoxoilu, pomocí placeba (olej) a nebo pouze pasivní odpočinek bez masáže. Následoval přírůstkový RAMPtest na cykloergonometru s elektromagnetickou brzdou. Výsledky ukázaly, že skupina, která byla během odpočinkové fáze masírovaná Bioperoxoilem, měla nejnižší hladinu laktátu v krvi (viz obr. níže; PR = pasivní odpočinek, SM = masáž placebem, SMOZO = masáž Bioperoxoilem; během celkové odpočinkové fáze vzorkováno po 5ti minutách: T1 až T3). U skupin, kde proběhla pasivní regenerace, nebo sportovní masáž za použití placeba lze považovat výsledky za rovnocenné, což prokazuje, že samotná masáž nemá pro snížení laktátu v krvi valný vliv. Během následného RAMPtestu byl u skupiny masírované Bioproxoilem zaznamenán vyšší výkon, než u obou zbylých skupin. V závěru autoři konstatují, že topická aplikace ozonizovaného oleje může být slibným postupem při sportovních masážích u sportů vyžadujících rychlou regeneraci po předchozí zátěži (např. box), kde může pomoci snížit hladinu laktátu v krvi a zlepšit výkon.

(Zdroj obr.: https://www.researchgate.net/profile/Giuseppe_Battaglia2/publication/236458510_Sports_massage_with_ozonised_oil_or_non-ozonised_oil_Comparative_effects_onrecovery_parameters_after_maximal_effort_in_cyclists/links/0deec5294afcccc429000000/Sports-massage-with-ozonised-oil-or-non-ozonised-oil-Comparative-effects-onrecovery-parameters-after-maximal-effort-in-cyclists.pdf)

 

přeložil a zpracoval: Radim Martiník