Mám psa, který trpí na záněty zvukovodů. Může zde nějak pomoct ozonizovaný olej?
Ano, v případě bakteriální, nebo mykotické infekce může pomoct potlačit jejich původce. Rovněž může pomoct odstranit nežádoucí zápach. Na těchto internetových stránkách lze najít doplňující informace. Rozhodně však celou záležitost prokonzultujte se svým zvěrolékařem.
Plánujete nabízet ozonizované oleje určené přímo pro lidi?
Ano, je to v plánu, ale jakožto malovýrobce, který se tímto neživí, bych si tím nyní zbytečně zkomplikoval existenci. Na jednu stranu je pochopitelné, že je snaha podchytit legislativou určitý standart a tím chránit zákazníky, na druhou, je požadovanými formalitami komplikován start jakéhokoliv projektu. Z pohledu malého výrobce by se skoro dalo hovořit o účelové buzeraci vedoucí k přenechání pole působnosti velkým hráčům. Že se pak kosmetika malovýrobců často improvizovaně nabízí pod jiným označením (např. "Dekorační výrobek") jen jen přímý důsledek nastavení systému.
Mohou lidé používat váš olej, když není schválen jako kosmetika pro lidi, ale jako veterinární kosmetický přípravek?
Žáden zákon jim to nezakazuje, takže ano. Oficiálně však k tomu bez schválení pověřenými úřady nemohu nikoho nabádat, ani si v tomto duchu dělat reklamu.
Jakto, že máte tak nízké ceny? Není to na úkor kvality?
Oceňování produktů bývá záležitostí nákladnosti procesu výroby a počtu lidí, které má výsledný zisk motivovat k trvalé produkci. Vyrábím v malém, nedělám kvanta na sklad a neživím velkou firmu s mnoha zaměstnanci, takže není důvod nesmyslně šroubovat ceny nahoru. Další věc, která umožňuje stlačit cenu dolů, je optimalizace celého výrobního procesu.
Otázka kvality byla klíčová už při počátečních pokusech s ozonizací a průběžně jsem ji kontroloval v souladu se závěry zahraničních studií. Investoval jsem i do laboratorního srovnání svého produktu s třemi českými a jedním zahraničním, dováženým na český trh. S klidem mohu tvrdit, že jsem zde zatím nenarazil na produkt, který by vykazoval vyšší nasycenost při zároveň nízké degradaci původního oleje. Spíše naopak v obou směrech. Je potěšující, že laboratoř potvrzuje to, co si každý může ověřit svým vlastním nosem.
Proč se má ozonizovaný olej uchovávat v lednici a jak je to s jeho trvanlivostí?
Neboť je tím zmenšena reaktivita atomů kyslíku ve sloučeninách (především ozonidy a per-oxysloučeniny) vzniklých reakcí ozónu s olivovým olejem. Při dlouhodobém uchovávání mimo lednici je možné pozorovat pozvolnou změnu původní vůně produktu, což způsobuje právě rozpad ozonidů a vytváření jiných vazeb, které sice stále vykazují jisté účinky, ale už se nedá hovořit o přidané hodnotě ozonu. V lednici a při dobře dotaženém víčku dózy, kdy nedochází ke kontaminaci ozonizovaného oleje vlhkostí, je degradace minimalizována, přesto nelze počítat s neomezenou životností, nebo minimálně ne v takové podobě, v jaké byla mast zakoupena. Proto je doporučeno skladování dle pokynů uvedených na obalu, včetně data spotřeby.
Jak ozonizované oleje působí?
Přesný mechanismus působení je stále předmětem ověřování, přesto je shromážděno dostatečné množství dat o jejich účincích. Poslední závěry studií hovoří o reakci ozonidů a per-oxysloučenin s tělesnou vlhkostí (vnitřní, či vnější), přičemž vznikají látky na bázi peroxidu vodíku, kterým jsou přičítány pozorované účinky (mj., např. i inhibice růstu bakterií, plísní a kvasinek). V případě aplikace na porušenou pokožku (zranění) bylo pozorováno, že dochází k efektivnějšímu procesu hojení díky podpoře proliferace fibroplastů a zvýšením růstových faktorů (destičkový, transformující a vaskulární endoteliální).